Uzmanlık Alanlarımız

Sünnet hakkında bilmek istedikleriniz

Sünnet

Sünnet

Penis ucundaki derinin kesilmesi işlemi olan sünnet, hem sağlık açısından, hem de dini açıdan yapılması gereken bir operasyondur.

Son yıllarda tıbbi olarak faydaları gösterilmiş cerrahi bir işlemdir sünnet.

Çocuklarda sünnetin ne zaman yapılması gerektiği hususunda 2 evre vardır. Bunlardan birisi çocuğunuzun tıbbi gelişimi diğeri ise çocuğunuzun psikolojik gelişimidir.

Sünnet lokal anestezi ile yapıldığı için çocuk tüm işlevi gördüğü ve bir seramoni içerisinde yapıldığı için çocuğun ileriki yaşlarda psikolojisini olumsuz yönde etkileyeceğini düşünen bilim adamlarına göre 2 yaş öncesi ya da 7 yaş sonrasında sünnet işleminin yapılmasını çoğunun ruhsal ve psikolojik açıdan doğru olacağını vurgulamaktadırlar.


Yeni doğanlarda sünnet ne zaman tercih edilmelidir?

En ideal sünnet zamanı tıbbi açıdan değerlendirmek gerekirse, doğumu takip eden 24 saat içerisinde gerçekleştirilmesi daha doğrudur. Bu zaman dilimi içerisinde yapılmasının en önemli avantajı ise bebeklerde sünnet derisine giden sinirlerin tam oluşmamasından dolayı bebeğinizin ağrı duymamasıdır. Yeni doğan bebeklerin anne sütü ile beslenmesi sonucu sünnet derisinin anne sütünün sakinleştirici ve iyileştirici özelliği nedeniyle erkenden düzelmesini sağlamaktadır. Eğer bu dönemde bebeğinizi sünnet yaptırırsanız hasta bebeklerimize genel anestezi verme ihtiyacı da olmamaktadır.

Sünnet öncesi doktor muayenesi gerekli midir?

İzmir üroloji Tıp Merkezi olarak merkezimize gelen çocuk hastalarımızın doktor muayenesine girerek, işleme başlanılmadan önce kanama, pıhtılaşma ile ilgili testlerini yapmaktayız. Durdurulamayan kanama komplikasyonları gibi birçok ciddi kötü etkilere sebebiyet vermemek için doktor muayenesi gerekli ve önemlidir.

Sünnet nerelerde yapılmalıdır?

Sünnet işleminin cerrahiye uygun bir ortamda ya da ameliyathanede yapılması gerekir. Çünkü sünnet bir cerrahi işlemdir. İzmir Üroloji Tıp Merkezi üroloji uzmanlarımız tarafından cerrahi ekipmanlarla çocuklarımızın sünnet işlemini alet ve oda sterilizasyonu yapılmış cerrahi ortamlarda yapmaktayız.

Çocuklar sünnet sonrası gündelik hayatlarına ne zaman dönerler?

Çocukların cilt dokusu 48 saat içinde normal şartlarda kapanması gerekir. Fakat çocuğunuzun penisindeki şişlik ve hassasiyet gibi etkenlerden dolayı 1 haftaya kadar devam edebilir. Çocuktan çocuğa değişiklik gösterse sünnet sonrası normal aktivitelerine dönme süresi 1 hafta civarında olmaktadır. Yine yazın denize girme süresi 1 hafta sonrasındadır.