Uzmanlık Alanlarımız

Hamilelerde Böbrek Taşı hakkında bilmek istedikleriniz

hamilelikte-bobrek-tasi.jpg

Hamilelerde Böbrek Taşı

Erken doğuma sebebiyet veren böbrek taşları hamilelerde bulantı, ateş, karın ve bel ağrısı gibi belirtiler vermektedir. İzmir Üroloji Tıp Merkezi olarak kötü sürprizlerle karşılaşmamak istiyorsanız anne adaylarımız hamilelik öncesi taş kontrollerini mutlaka yaptırmalıdır. Eğer böbrek taşınız varsa ve bilmiyorsanız tedavi edilmediği için böbrek taşı sebebiyle başlayan ağrılar idrar torbasında kasılmaları tetiklediğinden erken doğuma sebebiyet vermektedir. Bu anlamda ultrasonun yeri teşhiste çok önemlidir.


Taş oluşma sebebi?
Hamile olsanız da olmasanız da böbrek taşı oluşma sebepleri aynıdır. Eğer kronik idrar yolu iltihabınız varsa ve ailevi yatkınlık varsa bunlar yeterli sebepler arasındadır. Böbrek taşlarının çoğu kalsiyum içerdiği için hamilelik ilerledikçe anne adaylarında böbrek taşı oluşumu daha sıklıkla görülür. Hamileliğin ilk 3.ayında nadirdir. Böbrek taşları genellikle ve sıklıkla sağda gelişebildiği gibi her iki tarafta da gelişebilmektedir.

Hamilelikte böbrek taşı tedavisi nasıl yapılır?

Son yıllarda erkeklere göre kadınlarda böbrek taşı rahatsızlığının görülme sıklığı artmakta ve hamilelikte üriner taşlar enfeksiyonlara ve ağrılara sebep olmakta. İzmir Üroloji Tıp Merkezi olarak bizde hamilelikten önce böbrek taşlarına müdahale edilmesinin önemini vurguluyoruz.

Hamilelerde taş yakınması ile başvuran adayların yüzde 70 ile 80’inde basit tedavi ve önlemlerle böbrek taşını düşürmek mümkündür. Geri kalan yüzde 20-30 hastada ise daha ileri tedavi ve girişimler gerekebilmektedir. En sık uygulanan yöntem olarak ise üretere stent yerleştirilmesidir. Bunun sebebi ise , taşa bağlı ağrıların ve böbrek tıkanıklığının giderilmesi amaçlanmaktadır.

Eğer bu gibi bir işlem yapılamıyorsa ozaman böbreğe vücut dışından tüp yerleştirilir. Gebelerde ise endoskopik olarak taşın çıkarılması işlemi nadirende olsa uygulanmaktadır.Böbrek taşının parçalanması ve sorunun giderilmesi amacıyla üreteroskopi yöntemi ile taşa ulaşılır laser ve pnömotik yani hava akımı yöntemleri ile böbrek taşı parçalanır. Özellikle ideal kilosunun üzerinde olup doğurkanlık çağında olan kadınların, şeker hastalığı olanların, kollesterol yüksekliği ya da metabolik bozukluğu olan ve aileden gelen taş hikayesi olan kadınların hamilelik öncesi böbrek taşı kontrolünü yaptırmalarını İzmir Üroloji Tıp Merkezi doktorları olarak öneriyoruz.