Uzmanlık Alanlarımız

Çocuklarda Ağrısız Taş Kırma hakkında bilmek istedikleriniz

eswl-nedir

Çocuklarda Ağrısız Taş Kırma

Çocuklarda ESWL Tedavisi Son yıllarda yapılan araştırmalara göre; genetik faktörlerin yanı sıra beslenmenin, iklim değişikliklerinin ve yetersiz sıvı alımının böbrek ve üriner sistem taşlarına neden olduğu ortaya çıkmaktadır.

Özel tedavi ve tecrübe gerektiren bir hastalık grubu olan çocuklarda oluşan böbrek taşları erişkinlere göre farklılık gösterir. Bu farklılık ise çocuk hastalarda “idrar kanalı erişkinlere göre daha küçüktür” Bu hassasiyetle İzmir Üroloji Tıp Merkezi olarak, çocuklarda meydana gelen taş oluşumuna neden olan faktörleri detaylı metabolik analiz yapılarak tespit etmekte ve taşın cinsine göre de ilaç tedavisi uygulanmaktadır.

Bebeklerde bile böbrek taşını lazerle kırıp toz haline getiriyoruz, toz haline gelen böbrek taşı artık hastamızın kendisi idrarla kum haline gelen taş parçalarını dışarıya bebek hastalarımız ağrı olmadan sancı duymadan rahatça atabiliyor hale gelirken bebek hastalarımızı aynı gün ve ya bir sonraki gün sağlıklarına kavuşmuş bir şekilde evlerine gönderiyoruz.

Beslenme faktörünün taş oluşumuna etkisi göz ardı edilemez bir durum olduğu için, çocuklarda su tüketiminin arttırılmasının yanında tuz kısıtlaması ve hayvansal gıda tüketimin azaltılması yada kısıtlanması gerekirken, ağırlıklı olarak sebze ve meyve tüketiminin alışkanlık haline getirilmesi beslenme açısından önemlidir. Taş oluşumuna zemin hazırlayan yiyecek ve içecekler ise; kraker, çerez, cips gibi hazır gıdalar, çocukların vazgeçilmezi çikolatalar, çay yada kahve gibi içeceklerde tüketilmemelidir.

İzmir Üroloji Tıp Merkezi mizde çocuk hastalarımıza ağrı ve korku hissi olmadan böbrek taşlarını başarı ile tedavi etmekteyiz. Merkezimizde ortalama 8-10 çocuk hatamız ağrısız ve korkusuz böbrek taşı tedavisi için gelmektedir. Detaylı analiz İçin gerekenler: Çocuklarda oluşan ve kırılan taş parçalarının idrarla atılması sonucu toplanıp İzmir Üroloji Tıp Merkezi mize getirmeniz yeterli olacaktır.