Bebeklerde Ağrısız Taş Kırma

Bebeklerde Ağrısız Taş Kırma hakkında bilmek istedikleriniz

bebeklerde-bobrek-tasi

Bebeklerde Böbrek Taşı

Bebeklerde böbrek taşı ve kum dökme

İdrar testlerinde mineral atılımı olmasına ve ya yoğun kristal olmasına kum dökme denirken, idrarda kanama ile seyrederek idrarda küçük taş parçacıklarının düşürülmesine , yoğun , kıvrandırıcı ya da yan ağrısı olmasına böbrek taşı düşürme denilmektedir.

Riskli gruplar içerisinde prematüre doğan bebekler, oksiyen tedavisi gören bebeklerde, idrar söktürücü ilaçlar, aşırı vitamin kullanan bebeklerde, antibiyotik ve havale ilaçları gibi yoğun ilaç alımına maruz kalmış bebeklerde yada kullanması gereken bebeklerde riskli grup içindedir.

Ailevi yatkınlıkda böbrek taşında ayrı bir etken olumaltadır.ailesinde böbrek taşı yada idrar yollarında taş hastalığı olan bebeklerde görülme olasılığı sıktır. İdrar yollarında yapısal bozukluğu olan bebeklerde ve az su tüketen bebeklerde riskli gruptadır.

Fazla tuz tüketimi ile hayvansal gıdaların yoğun şekilde alınması, hazır gıda tüketiminin yaygınlaşması ve gereksiz yaşam tarzı gibi etkenlerde de riskli faktörler içerisinde yer almaktadır.

Bebeklerde böbrek taşı ve kum dökme belirtileri nelerdir?

Genellikle idrarda kanama ile belirti gösterirken karında oluşan yoğun ağrı ve sancı, idrar yolu enfeksiyonu ve idrarda kaçırma, idrarını yaparken ağrılı yapma, bezinde kum parçaları bulma gibi yakınmalarla aileler doktora başvurmaktadırlar.

İzmir üroloji Tıp Merkezi olarak tespit etmek için ultrasonografi ile taşın saptanması işlemi yapılmaktadır. Eğer ultrasonografiden sonuç alınmazsa bu gibi durumlarda bilgisayarlı tomogrofiden de faydalanılabilinir.

Tedavi yöntemi ve sürece açısından bakılıacak olursa böbrek taşı hastalığı olan çocuklarda mutlaka nefrolojik değerlendirme yapılmalıdır. Bunun altında yatan metabolik bozukluğun sebebi araştırılmalıdır. Tespit aşamasında tam idrar testi ve idrar kültürü testinin yanı sıra , idrar örneği bebeklerde ve çocuklarda yeterli iken, büyük çocuklarda 24 saatlik idrarın toplanması ve idrar elektrlitlerinin incelenmesi uygun olmaktadır. Tabi bunlarla kalınmamalı kan testleri ile böbrek fonksiyonları ile serum elektrolitleride değerlendirilmedir. Taş dürüşüren çocuklarda ise mutlaka taş analizi yapılmalıdır. Tedavi sonrasında tekrar oluşma ihtimali olup olmadığını belirli aralıklarla izlem yaptırarak öğrenmekte fayda vardır. Çünkü daha öncde bahsettiğimiz gibi altta yatan bir metabolik bozukluk yada hastalık var ise tekrarlayabilir.

Çocuk ve bebek hastalarda dahi güvenle kullanılan bir yöntem olan eswl denilen yüksek frekanslı ses dalgalarının küçük bir alana odaklanması ile uygulanan yöntemle yapılan bu işlem böbrek taşı kırma ameliyatlarında bebekler ve yetişkinler için güvenilir bir yöntemdir. Bu yöntem sayesinde artık böbrek taşı ameliyatları %90 -95 azaltılmıştır.