Sıkça Sorulan Sorular

Üroloji hakkında merak ettikleriniz

SIKÇA SORULAN SORULAR

Üroloji Tıp Merkezi hakkında bilmek istediklerinizi artık cep telefonunuzdan da takip edebilirsiniz.Siz değerli hastalarımıza daha kaliteli hizmet vermek amacıyla sitemizi mobil uyumlu versiyona geçirdik

Üroloji, kadın ve erkeklerin üriner sistemleri ile erkeklerin üreme sistemlerini inceleyen tıbbi branştır. Tıbbın bu branş dalı hem idrar yollarını ilgilendiren enfeksiyonların tedavisi gibi üriner sistemin cerrahi problemleri dışında kalan rahatsızlıkların tedavisini, hem de idrar yollarını ilgilendiren cerrahi işlemleri bünyesi altında toplar. İdrar yollarını ve üreme sistemini ilgilendiren rahatsızlıkların hepsine birden ürogenital bozukluklar denir. Ürolojinin alt bilim dalları sırasıyla şunlardır:

  • Pediatrik üroloji
  • Kadın üroloji
  • Androloji
  • Üroonkoloji
  • Nöroüroloji
  • Endoüroloji ve taş hastalıkları...

böbrek taşlarında eswl tedavisi kullanılarak 2.5-3 cm kadar büyüklüğe ulaşan taşlar tedavi edilmektedir. eswl tedavisi ses dalgası(şok dalgası) kullanılarak taşların ufak parçalara ayrılmasıdır. ufak parçalara ayrılan böbrek taşları bu şekilde kanalda (üreterde) takılmadan idrar kesesine inmekte ve işeme ile vücut dışına atılmaktadır.

Hangi Taşlar Tedavi Gerektirir?
Tüm böbrek taşları aktif tedavi gerektirmemektedir. Eğer böbrek yerleşimli bir taş küçük (4mm den ufak taşlar) ve herhangi bir şikayete neden olmuyorsa, böbrek ve idrar yollarının sağlığı açısından risk oluşturmuyor ve gelecekte taşın problem yaratma olasılığı zayıfsa kişinin de durumu göz önüne alınarak takip programına alınabilir.

Böbrek taşları biomineral grubundadırlar.
Çok etkenli bir prosesin son ürünüdür.
Taş bir belirtidir, hastalık değildir.


Günümüzde prevalansı %4-15 arasında, coğrafi bölgelere göre değişir. Türkiye’de son yapılan çalışmaya göre-2009 prevalans %11. ABD de ve Avrupa’da %5-10 arasında prevalans. İran’da %6 civarı saptanmıştır.

ÜRİNER SİSTEMİ OLUŞTURAN ORGANLAR

• BÖBREK (Çift)
• ÜRETER(Çift)
• MESANE (Tek)
• ÜRETRA(Tek)
ÜRİNER SİSTEM (Boşaltım Sistemi) Üriner sistem böbrekler, üreter, mesane(İdrar kesesi) ve üretradan oluşur. İdrar böbreklerde üretilir. Üreterler aracılığıyla mesaneye iletilir. Mesane vücutta üretilen idrarın depolanma yeridir. Mesanede biriken idrar belli bir hacme ulaşınca (Yaklaşık 150ml) idrar hissi oluşur ve idrar üretra yoluyla istemli olarak dışarı atılır.

Sünnet için en uygun yaş konusunda ayrı görüşler bulunmaktadır. Yenidoğan döneminde yapılacak sünnet, olayın psikolojik stresini tamamen ortadan kaldırmaktadır. Ancak tuvalet eğitiminin olmaması ve bebek bezi kullanımı yara iyileşme sürecini uzatabilir veya enfeksiyona meyil yaratabilir. Yenidoğan döneminde yapılmayacaksa, en uygun yaş 7 yaşından sonra olmalıdır. 3-6 yaş arası, erkek çocuklarında “fallik dönem” olarak bilinir ki bu dönemde çocuk erkek olduğunu ve bunun penisi ile ispatlandığını fark eder. Bu dönemde penise yönelik herhangi bir müdahale psikolojik açıdan kalıcı hasarlara neden olabilir.

Üroloji Hakkında Merak Ettikleriniz
1

Randevu Al

Randevu için 0 232 421 60 82 nolu telefondan
merkezimizi arayabilirsiniz

2

Çalışma Saatlerimiz

Hafta İçi 09:00 - 18:00
Hafta Sonu 09:00 - 18:00

3

Adresimiz

1420 Sokak No:98 Kat:1 (Ege Sağlık Hastanesi Acil Giriş Karşısı)
Alsancak / İZMİR