Basında

Üroloji merkezimizle ilgili basında yer alan yazılarımıza buradan ulaşabilirsiniz

Tek yönlü beslenme böbrek taşı nedeni

Tek yönlü beslenme böbrek taşı nedeni

saglikgazetem.com.tr | 24 Eylül 2014 Çarşamba
Dr. Mehmet Çelimli: "Haftanın 3 günü bulgur, 2 günü kuru fasulye yenilen çok sofra var Anadolu'da. Eti sadece kurban bayramında gören bu aileler maalesef taş hastalığı için de aday durumundalar"

Böbrek taşları, bir şekilde hepimizin aşina olduğu bir sağlık sorunu. Ailede olmasa da arkadaş çevresinde, iş yerinde birilerinin mutlaka yaşadığı bu sancılı sürece tanık olmuşluğumuz var. Türkiye'nin en eski üroloji merkezlerinden Özel İzmir Üroloji Dal Merkezi'nin kurucularından Op. Dr. Mehmet Çelimli böbrek taşlarının ciddi bir rahatsızlık olduğunu söyledi.

25 yılda 20 bin hasta

25 yılda 20 bini aşkın böbrek taşı kırma işlemi gerçekleştirdiklerini dile getiren Op. Dr. Çelimli, sadece İzmir'de İngiltere'nin tümünde olmadığı kadar ESWL cihazı olduğunu söyledi. Çelimli “Türkiye'nin genelinde de durum farklı değil. Hatta ihtiyaçlar bu konuda o kadar belirleyici olmuş ki, önceleri ithal ettiğimiz böbrek taşı kıran bu cihazları zaman içinde kendimiz üretir hale gelmişiz. Sorunun temelinde yatan neden ise ne yazık ki sosyo ekonomik yetersizliklerin mecbur bıraktığı tek yönlü beslenme alışkanlıkları.” Dedi.

Taşları küçükken tespit etmek önemli

Tek yönlü beslenmeyi ortadan kaldırmakla da sorunu tamamen sıfıra indirmenin mümkün olmadığına dikkat çeken Op. Dr. Çelimli, “ Düşünün ikiz kardeşler, aynı şeyleri yiyip içiyorlar, bir tanesinde taş olmuyor. Böbrek taşları genetik sebeplerle görülebildiği gibi, böbreklerin anatomisinden de kaynaklanabiliyor. Küçükken yakalanan taşları kırıp temizlemek çok kolay. Belirli büyüklüğü kazanmış taşlara taş kırma işlemi uygulansa da ufak tefek kalıntılar oluyor. 1-2 sene sonra sanki hasta taşı kırılmamış gibi yeni taşlarla geliyor. Bir-bir buçuk santimi geçen taşlarda nüks oranı yüksek.” dedi.

Böbrek taşları belirtileri

Böbrek taşı belirtileri hakkında bilgiler veren Op. Dr. Mehmet Çelimli, “ öncelikle hastada idrar şikâyeti olur. Karın ve sırt ağrısı görülür. Hastaların en sık yaptığı yanlış ağrı kesicilerle bu ağrıları bastırmaya çalışmak. Oysa ihmal etmemek lazım. En basitinden bir idrar tahlili yapılırsa, böbreğinizdeki taş idrarda muhakkak belirtisini verecektir. Basit bir idrar tahlili bize çok şey söyler. Arkasından yapılacak basit bir ultrasonla 1 milimetrelik taşı bile görebiliyoruz.”

Beslenme bozukluğu olanlar risk altında

Beslenme bozukluğu olan herkeste böbrek taşının görülebildiğini belirten Op. Dr. Mehmet Çelimli “Hanımlar ve erkekler arasında görülme sıklığı açısından anlamlı bir farklılık yok. Özellikle Anadolu'da çok yaygın. Bunun da temelinde A ve E vitamininden noksan diyet faktörü yer alıyor. Haftanın 3 günü bulgur, 2 günü kuru fasulye yenilen çok sofra var Anadolu'da. Eti sadece kurban bayramında yiyen çok aile var. Hepsi de taş hastalığı için aday aileler. Az su içme ve hareketsizlik de taş oluşumunun nedenleri arasında. Böbrekte taş oluşumunu tetikleyen unsurlardan bir tanesi de ihmal edilen idrar yolu enfeksiyonları. İdrarda yanma, sızlama, bel ağrısı varsa vakit kaybetmeden doktora başvurmak gerekir. Basit bir idrar tahlili ve ultrason, sizi çok daha büyük sorunlardan kurtaracaktır.” dedi

Maydanoz suyu, kiraz çöpü suyunun faydası su içiliyor olması

Op. Dr. Mehmet Çelimli Bazı hastaların mısır püskülü, maydanoz suyu, kiraz çöpü kaynatıp içtiklerini söylediklerini belirterek “ Bunların en büyük yararı neticede su içiliyor olması. Düşecek büyüklükteki taşlara bu gibi yöntemler faydalı olabilir ama düşmeyecek büyüklükteki taşlara hiçbir faydası yok. Vakit kaybettirir sadece. Eğer taş, böbreğin içinde zararsız bir yerde duruyorsa çok sorun değil ama böbreğin önünü tıkıyorsa ve 20 günden fazla orada duruyorsa o böbrek çalışmaz hale gelir” dedi.

ESWL yöntemi ile taş kırma

ESWL yöntemi ile taş kırdıracak kişilerin daha önce bu uygulamayı yaptırmış kişilerle konuşmasının iyi bir referans olduğuna dikkat çeken Op. Dr. Mehmet Çelimli, “ uygulama sırasında ağrıyı önlemek için de ağrı kesicilerden yararlanılıyor. Yalnızca çocukları ve bebekleri anestezi ile uyutmak gerekiyor. Genellikle 3 seans gerekiyor. Tüm taşlar temizlenmeden tedavinin bırakılmaması önemli. Bazen Tekrar Eder Bazı böbrek taşlarının kendini tekrar ettiğini anlatan Op. Dr. Çelimli, “ Bunu önlemek ve kalan ufak kum tanelerini temizlemek için bol su içilmeli, hemen taş kırma sonrası enfeksiyon varlığı takip edilerek temizlenmeli. Bazen hastalar, "Taşım bitti" düşüncesiyle kontrollere gelmeyebiliyor ama hele tavsiyelere de uymazsa yeniden taşla birlikte gelebiliyor.”