Basında

Üroloji merkezimizle ilgili basında yer alan yazılarımıza buradan ulaşabilirsiniz

Böbrek Taşından 20 Dakikada Kurtulun

Böbrek Taşından 20 Dakikada Kurtulun

saglikgazetem.com.tr | 25 Şubat 2014 Salı

Özel İzmir Üroloji Tıp Merkezi Üroloji Uzmanı Op. Dr. Ruşen Aydın böbrek taşı tedavisinde ses dalgalarını kullandıklarını ve hastayı cerrahi müdahale yapmadan 20 dakika gibi kısa bir sürede hastanın taşını kırdıklarını söyledi. Ürolojik tedavinin tarihçesi hakkında bilgilerde veren Op. Dr. Aydın hastalara tavsiyelerde bulundu.

22 Yılda 15 Bin Hasta

Özel İzmir Üroloji Dal Merkezi'nin 22 yıllık bir kuruluş olduğunu ve Türkiye'de taş kırma konusunda kurulan 3. merkez olduğunu belirten Op. Dr. Ruşen Aydın, 22 yılda toplam 15 bin böbrek hastasını tedavi ettiklerini kaydetti. 2 cm altındaki taşları ses dalgalarıyla kırdıklarını belirten Op. Dr. Ruşen Aydın, Özel İzmir Üroloji Dal Merkezi'nde 2 ESVL cihazı, 2 uzman doktorla birlikte hasta kabul ettiklerini ve ayda 150 hastanın taşını kırdıklarını söyledi

Ses Dalgalarıyla Taş Kırma

Böbrek taşı kırma konusunun birçok kişi tarafından bilinmediğini kaydeden Op. Dr. Ruşen Aydın " Yeni alternatif tedaviler var. Bu alternatif tedavilerden biri perkütan nefrostomi dediğimiz böbreği delerek lazerle taşları temizleme yöntemidir. Diğer bir yöntem ise ultrosonik odaklamayla yapılan yöntemlerdir." Dedi.

Ses dalgalarıyla taş kırma yöntemini anlatan Op. Dr. Aydın şunları söyledi. "Bizim uyguladığımız yöntem bunların dışında hastaya cerrahi müdahale yapılmadan uygulanan yöntemdir. Yürüyerek gelen hastaya tamamen ses dalgalarıyla 20 dakika gibi bir sürede taşını kırarak evine gönderdiğimiz bir yöntemdir. Taşın büyüklüğüne göre bazen ikinci veya üçüncü seanslar gerekebiliyor. Çok büyük taşlar bile en fazla beşinci ve altıncı seanslarda kırılabiliyor. Ama bunun için tüm böbrek taşı hastalarının taşın kırılmaya uygun olup olmadığını görebilmemiz için uzman hekimine danışmalarında fayda var. Kırılmaya uygun olmayan taşlar için hastayı yönlendiriyoruz ve operasyon geçirmelerini öneriyoruz."

Üroloji Tedavisinin Tarihçesi

Op. Dr. Ruşen Aydın üroloji tedavisinin tarih içerisinde çok geliştiğini belirten Op. Dr. Ruşen Aydın şunları söyledi. " Üroloji 1970'lere kadar açık cerrahinin uygulandığı bir alandı. 70'lerden sonra kapalı endoskopik yöntemlerin gelişmesi ve genel kullanıma açılması söz konusu oldu ve kapalı cerrahi gelişti. Kapalı cerrahi gelişti. Bu cerrahi hastaya herhangi bir cerrahi müdahale yapılmadan mevcut yolları kullanarak içeriye girip taşı temizlemek, prostatsa prostatı temizlemek, tümörse tümörü temizlemektir. Bu cihazlarda son dönemlerde gittikçe çok gelişmeler oldu. Bükülemeyen cihazlar bükülebilir hale geldi ve gittikçe hastaya daha az zarar veren cihazlar haline geldi. Bununla birlikte lazer kullanıma girdi. Lazerin cerrahiye girmesiyle birlikte taş tedavisine girmesi söz konusu oldu. Bugün taş tedavisinde lazerden ve ultrosonik tedavilerden yararlanıyoruz. Ona uygun cihazlar geliştirildi. Arkasından da prostat kanseri başta olmak üzere ürolojik ameliyatın yapılması için robotik cerrahi gelişti. Robotik cerrahi ile bugün hasta monitörün başına oturan bir cerrah tarafından bilgisayar üzerinden opere edilebiliyor. Bu cerrahi ile en küçük damarları ve sinirler korunabiliyor"

Az Tuz Bol Su

Op. Dr. Ruşen Aydın böbrek hastalıklarının sebeplerinin başında az su içilmesi geldiğini söyledi. Op. Dr. Aydın, "Tüm hastalarımıza su hayattır diyoruz ve günde en az 8 bardak su içmelerini öneriyoruz. Mümkün olduğu kadar az tuz tüketin. Türkiye'de ekmek, peynir, zeytin, sucuk gibi gıdalar geliyor. Tuz tüketimi arttıkça taş oluşma oranı da artar. Bu nedenle biz hastalara bol su az tuz öneriyoruz. 50 yaşından büyük erkeklerinde yılda en az bir kere ürolojik kontrolden geçmelerini öneriyoruz. " diye konuştu.